تبلیغات
تبلیغات X

ساعت فیروزه ای آنجلا

یاس رپری برای همه - مقاله گروه زیر زمین
 
یاس رپری برای همه
یاس
                         <                                
درباره وبلاگ

یاس برای تو میخواند
مدیر وبلاگ : محمد شمس
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شنبه 29 تیر 1392 :: نویسنده : محمد شمس

 

گروه زیرزمین مقاله ای در رابطه با بررسی دیس و دیس بک در رپ فارسی ارائه داده که به صورت مفصل به این موضوع پرداخته شده.

به ادامه مطلب بروید

گروه زیرزمین مقاله ای در رابطه با بررسی دیس و دیس بک در رپ فارسی ارائه داده که به صورت مفصل به این موضوع پرداخته شده.

.: مقالهٔ گروه زیرزمین :.

1 - پیدایش آهنگ های دیس در رپ پارسی

تولد رپ پارسی را بایستی با اهنگهایی با مضمون دیس و كل كل و متعاقب آن ، آهنگهای دیس بك در جواب آن ترك ها دانست ،‌ از همان ابتدا كه رپ در ایران شروع به كار كرد و از گوشه و كنار رپرهایی ، در این عرصه به ارائه كار پرداختند،شاهد ارائه آهنگ هایی با مضمون دیس و یا كل كل و یا شاخ بازی از سوی آنها بودیم.

این ترک ها معمولا با توهین و تحقیر رپرهای بزرگ همراه بود و انگیزه از ارائه این نوع تركها نوعی شهرت یا بی ارزش جلوه دادن زحمات فرد یا گروه مورد خطاب بود . معمولا ارائه این نوع تركها از رپرهای گمنام شروع میشد که رپرها و گروه های بزرگ را خطاب قرار میدادند ، که آنها هم با توجه به شرایط ، تصمیم به خواندن یا نخواندن ترک پاسخ (دیس بک) میگرفتند . بعضی مواقع این درگیریها و دیس تركها دنباله دار میشد به طوری که تا 5-6 ترک ادامه پیدا میکرد و در اخر ، یا توسط یك واسطه کدورت ها کنار گذاشته میشد و یا یکی از دو طرف از ارائه دادن ترك بعدی خودداری میکرد.


2 - علت روی آوردن رپرها به آهنگ های دیس

میتوان گفت یكی از علل اصلی روی آوردن رپرها به ارائه دیس ترك ، رسیدن به شهرت است . مسلماً وقتی رپری ترکی حتی با کیفیت پایین پر می كند و یك رپر و یا گروه بزرگ را مورد انتقاد خود قرار میدهد؛به نوعی سعی در این دارد كه به سبب نام آن گروه و یا رپر ، نظر مخاطبین را به آهنگ خود جلب كند و برای یكبار هم كه شده كار خود را به گوش طیف وسیعی از مخاطبین برساند . و به این گونه ، صدای یک رپر کاملا گمنام برای اولین بار توسط حجم وسیعی از مخاطبین شنیده میشود و به تدریج اسمش سر زبانها میافتد و چون این نوع ترکها جنجال برانگیز هم هستند ، از هر نظر میتوانند رپر را وارد جریانی بکنند که خیلی زودتر از زمان عادی او را به شهرت میرساند .

بعضی مواقع هم ممکن است ارائه دیس ترک ها از طرف رپر بزرگی شروع بشود و مشکلاتی که با یک فرد یا عده ای از رپرها دارد را از طریق تكست خود بیان کند ، که این امر ، هم تواناییهای او را در این زمینه و هم نارضایتی وی را به مخاطب مورد نظرش نشان میدهد . در این ترکها رپر از تمام توانایی های خودش استفاده میکنه تا یک ترک حرفه ای بیرون بدهد و از هر جهت طرف مقابل را مورد هجوم عقاید خویش قرار دهد .پس میتوان تفاوت دیس ترك ارائه شده توسط یك رپر بزرگ با یك رپر تازه كار را در كیفیت ارائه شده توسط آنها دانست.

اما یكی دیگر از علل روی آردن رپرها به ارائه دیس ترك ،سن پایین رپرهایی است كه دست به این كار میزنند؛ با توجه به این كه رپ پارسی تقریبا توسط افراد بین 16 تا 20 سال آغاز شد پس تا حدودی مضمون آهنگهایی كه در آن دوره منتشر می شد باید موضوعی در همان سطح فكری می بود كه تقریبا همین گونه هم بود ، یعنی محوریت موضوعی روی ارائه كارهای گنگ ، شاخ بازی و دیس ترك میچرخید كه میتوان باز هم ریشه آن را در رسیدن به شهرت دانست.

یكی دیگر از علل روی آردن رپرها به ارائه دیس ترك ، اختلاف نظر در كار و یا مسائل كاری دیگر دانست،برای مثال رپری تشكلی رو به وجود آورده و اعلام به عضو گیری می كند و رپر تازه كاری برای عضویت در این تشكل اقدام میكند،اما از طرف صاحب تشكل طرد میشود و مورد قبول واقع نمیشود و این امر سبب میشود كه رپر طرد شده ، ارائه دیس ترك به صاحب تشكل را جزء اولویتهای خود قرار دهد.كه این علت ، این روزها بارها مشاهده شده است.


اما علت بعدی كه تقریباً نوپا هم هست ارائه دیس ترك به خوانندگان به اصطلاح رپری بود كه در سبك 8و6 فعالیت میكردند و به دلیل اینكه این سبك بی محتوا و با نام رپ خود را بالا كشیده بود،باعث گله و شكایت خیلی از رپرها چه تازه كار و جوان و چه قدیمی و صاحب سبك قرار گرفت و طی این چند سال شاهد دیس تركهایی كه سوژه آنها اجرا كنندگان سبك رپ 8و6 هستند بوده ایم.


3 - مشکلاتی که دیس و دیس بازی به وجود می آورد

میتوان مشكلاتی كه دیس و دیس بازی به وجود می آورند را از دو زاویه نگاه كرد ، مشكلات كلی ، كه این تركها برای رپ پارسی و جامعه بوجود می آورند و همچنین مشكلاتی كه برای خود رپر بوجود می آورند.

از اولین مشكلاتی كه دیس و دیس بازی در رپ پارسی به وجود آورد ، دستگیری رپرها در دوران اوج دیس بازی و مخصوصا استفاده مكرر از كلمات ركیك و فحش در آهنگ هایشان اشاره كرد كه در همان وادی شاهد دستگیری پیاپی رپرها بودیم ، كه این امر در نوع خودش آسیب هایی را علاوه بر خود رپر به رپ پارسی هم وارد كرد ، اعم از كم كار بودن رپرهای قوی كه دستگیر شده بودند و همچنین زیر منگنه بودن آنها در ارائه كارهایشان ، به طوری كه هنگام ارائه آهنگ ، رپر با محدودیتهایی در انتخاب كلمات در تكست خود داشت.این دستگیری ها حتی به جایی میرسید كه رپر دست از رپ بكشد و به نوعی رپ را برای همیشه كنار بگذارد.

همانطور كه در ابتدا گفته شد رپ پارسی با آهنگهای دیس و گنگ و كل كل شروع شد كه همین موضوع باعث شد در قبال این نوع تركها صدماتی هم به رپ نوپای پارسی و نگاه جامعه به آن ، وارد بشود ، یکی از مهمترین این صدمات ، بد جلوه داده شدن رپ در ذهن عموم جامعه بود ، زیرا این دیس ترک ها با فحش همراه بوده است پس عده ی وسیعی از مردم با تصور اینکه رپ فقط از یك سری ناسزا و حرف ركیك تشکیل شده از آن دوری كردند ، و باعث شد فقط عده ای از جوانان که تعدادشان چندان زیاد هم نبود به سمت این نوع تركها گرایش پیدا کنند که به تدریج آن جوانان هم متوجه ماهیت اصلی رپ واقعی شدند و به رپ از نگاهی دیگر پرداختند. اثرات دیس تركهای سالهای گذشته ، را میتوان همچنان در جامعه امروزی یافت ، بطوری كه همچنان هم عده زیادی از مردم ، رپ را همراه با حرف ركیك میشناسند اما بارغه هایی از امید همچنان در رپ پارسی دیده میشود به گونه ای كه میتوانیم بگوییم نگاههای مثبت زیادی را طی این مدت به خود معطوف كرده است.


4 - آیا دیس خوب و لازم است ؟

با وجود اینكه در موضوع بالا به مشكلاتی كه دیس در رپ پارسی بوجود می آورد ، اشاره كردیم ولی به هر حال ، دیس ترك جزئی از رپ محسوب میشود و تا حد زیادی هم نمیتوان آن را از رپ جدا كرد و حتی در خیلی از اوقات این نوع تركها باعث به وجود آمدن حواشی جذاب برای مخاطبین و دنبال كردن این حواشی از سوی آنها همراه است .
اگر بخواهیم به دیس تركها ، به دید یك منتقد نگاه كنیم می توانیم این نتیجه را بگیریم كه همیشه هم این تركها به رپ پارسی آسیب نمیرساند بلكه می تواند در بعضی اوقات مثمر ثمر هم واقع شود و اثرهای مثبتی هم روی روند كار رپرها بگذارد.برای مثال رپری در آهنگی از نوع رپ كردن ، چند رپر یا رپری انتقاد میكند این كار در صورتی كه به طور مناسب انجام شده باشد و فرد مورد خطاب جنبه ی انتقاد پذیری داشته باشه می تواند تاثیر مثبتی از آن دیس ترك بگیرد و از ادامه دادن آن حركت و یا كاری كه از او انتقاد شده امتناع كند ، همانطور كه در این چند وقت اخیر بعد از اعتراضهای شدیدی كه به اجرای سبك 8و6 در رپ شد ، مدتی هست كه شاهد كم كار شدن اجرا كننده های این سبك با اسم رپ شدیم و آنطور كه حال و هوای این روزهای رپ پارسی نشان میدهد ، خود این اجرا كننده ها هم به تنفر اهالی واقعی رپ و كسانی كه سواد علمی این سبك موسیقی را دارند پی بردند .


5 - معنی لغوی دیس ؟

اگر به لغت نامه ی انگلیسی سری بزنیم به لغاتی بر میخوریم که با dis شروع میشوند که عمدتا وجودشان در یك واژه آن را منفی میکنند . مثلا disable که متضاد کلمه ی able است و یا disability / ability ، dis qualified / qualified و ... كه با توجه به این لغات میتوانیم متوجه بشویم که دیس معمولا نقش منفی ساز و یا ضدیت را در لغات انگلیسی برعهده دارد . پس با این تعابیر دیس ترک یعنی ترک بر ضد یا علیه ، که با توجه به مفهومی که ما از قبل از آن پیش زمینه داریم به معنای ترکی است که علیه یک ترک دیگر ، فرد یا گروهی خوانده میشود .


6 - انواع دیس (مستفیم . غیر مستقیم)

میتوانیم دیس تركها را از نظر مخاطب به دو دسته تقسیم كنیم ،بعضی از ترکها به طور کاملاً مستقیم فرد خاصی را مورد خطاب خود قرار میدهند که نام فرد در آهنگ كاملاً صریح بیان میشود که معمولا این نوع ترکها احتمال بیشتری برای شروع درگیریهای لفظی و متعاقب آن ارائه دیس بک وجود دارد؛ که مثال بارز این نوع دیس آهنگ اثر منفیی هست .

اما نوع دیگر دیس تركها این است كه رپر به طور غیر مستقیم و پشت پرده حرفهایی را بیان میكند که معمولا برای درك این نوع دیس ها ، شنونده بایستی در جریان كامل رپ و اتفاقات آن باشد و به نوعی این دیس ها شنونده حرفه ای عرصه رپ را می طلبد و اگر به این گونه نباشد و شنونده غیر حرفه ای باشد مفهوم و منظور خواننده را به هیچ عنوان متوجه نمیشود. این نوع دیس ترکها به قدرت تكست و لحن رپر به شدت بستگی دارد و میتوان هنر یك رپر را در همین دیس تركها متوجه شد.از این نوع دیس تركها به وفور در رپ پارسی شنیده شده و میتوانیم بگوییم در كارنامه هر رپر شاخصی ، این گونه تركها(دیس غیرمستقیم) وجود دارد.


7 - نمونه هایی از دیس در رپ پارسی و دلایل آن

دیس ترکهایی كه تا به امروز در رپ پارسی چه بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم منتشر شده بسیار بوده كه در اینجا به چند تا از جنجال برانگیز ترین آنها اشاره میکنیم :

1. دیس صامت 1 و 2 توسط ساسی مانکن که از اسم آن هم متوجه میشویم كه اشاره به تشكل صامت بود . ساسی مانكن در ابتدا با سروش هیچکس رابطه دوستانه ای داشته ، اما بعد از اینکه در امتحان ورود به صامت پذیرفته نشد تصمیم به ارائه دیس ترك علیه صامت و به خصوص رضا پیشرو گرفت .

2. دیس ترک پیشرو و داریا و فینچر به گروه زدبازی . این ترک تقریبا به علت معروفیت منتشر شد . در آن زمان که زدبازی به معروفیت رسیده بود و تقریبا جز بهترین ها بود ؛ فینچر و داریا که از قبل هم با زدبازی مشکل داشتند تصمیم به ارائه دیس علیه زدبازی گرفتند که بعد از انتشار آن ترك ، گروه زدبازی هم سكوت نكرد و دیس بکی را در جواب آن دیس ترك منتشر كرد.

3. دیس ترک 051 (ابلیس و رپرهای مشهد) به صامت . میتوانیم بگوییم داستان این دیس ترك از این قرار است كه اولین اهنگای رپ پارسی به صورت زیر زمینی و با كیفیت پایین توسط حسین (ابلیس سابق) بیرون آمد ولی به طور جدی از طرف حسین رپ دنبال نشد اما از طرفی دیگر سروش هیچکس رپ را با انگیزه و كیفیت بالاتر در ضبط كارها پی گرفت و به انتشار مداوم كارهای خود در فضای اینترنت پرداخت ؛ همین امور سبب شد كه هیچكس خودش را پدر رپ فارس معرفی كند؛ این موضوع سبب شد حسین كه خود را از سروش عقب تر دیده ، به ارائه دیس علیه سروش اقدام كند . پس از مدتی حسین متوجه این قضیه شد که برای پیشرفت رپ و حتی معروفیت به همکاری نیاز هست ، پس با سروش متحد شدند و پس از مدتی اهنگ تو مستی را منتشر كردند .

4. یكی دیگر از قدیمی ترین دیس تركهای رپ پارسی ، دیس ترك حسین ابلیس به نام "كتری رو گاز" بود كه به گروه "ته تری گاز" كه طیب آن زمان در آن فعالیت میكرد اشاره داشت.

5. در ادامه میتوانیم به تعدادی از آهنگهای گروه زدبازی اشاره كنیم كه در آهنگهایشان تاكید زیادی بر این داشتند كه از بقیه رپرهای هم دوره ی خود برتر هستند و در خیلی از كارهای این گروه كه تا به حال منتشر شده شاهد سبك گنگ و كل كل بودیم.

6. از جمله كسانی كه از ابتدای فعالیتش ، آهنگهایی با مضامین دیس در كارنامه كاری اش به چشم میخورد شاهین فلاكت بود كه با تركهایی به نام "بد خواه" و "جنگ خیابونی" سروصدای زیادی به پا كرد و بعد از این دو ترك ، تركی قویتر به نام "ما آماده ایم" به همراه پوریا فستر از او منتشر شد كه ماهیت این ترك، دیس بك به آهنگ "پس لاشخور نباش" اعضای صامت بود.

7. در این سالها شاهد دیس تركهایی از گروه جنجال بودیم كه یكی از این دیس تركها ،به گروه زدبازی بود كه بعد از انتشار آن ، در اقدامی جالب مهراد هیدن به تنهایی در تركی با اینرو و اوتروی جی جی پاسخ دیس این گروه را دادند كه به نوعی آن دیس بك، مخاطبان رپ را یاد دیس بك زدبازی كه در آن هیدن اینترو و اوترو ، و ویلسون به تنهایی كار را اجرا كرده بود انداخت.

8. وقتی از دیس در رپ پارسی یاد میشود بی شك نام حسام استپس در ذهن مخاطبین یادآور میشود ، كه در بین آهنگهای بیشمارش تعداد زیادی هم دیس ترك مشاهده می شود كه از معروفترین آنها میتوانیم به دیس هیچكس و امیر تتلو اشاره كرد كه به طور مستقیم ، استپس این خواننده ها را مورد انتقاد خود قرار داده است.همچنین او در آهنگی به نام "حق مطلب" اشاره ای به یاس داشته است.شاید این آهنگها هركدام در زمان خودشان مورد توجه مخاطبین قرار گرفته باشد ولی در حال حاضر ، مخاطب و طرفدار چندانی به غیر از خود حسام استپس ندارند.

9. گروه تن به 10 هم از همان ابتدا كه شروع به كار كرد ، آهنگهایی با مضمون دیس از آنها دیده می شد به طوری كه در آهنگی به طور مستقیم هیچكس را دیس كردن و بعد از آن تقریبا سبك كارهای این گروه متفاوت شد ، تا این اواخر كه امیر خلوت به گروه آنها پیوست ، باز هم موضعی در مقابل دو نفر از اعضای قدیمی رپ پارسی یعنی امیر تتلو و حسین تهی گرفتند كه این موضع در چند آهنگ به طور مستقیم و غیر مستقیم مشاهده شد ؛ هم چنین در آهنگی به نام "راهمون جداس" که حاصل همکاری شارلاتان و امیرخلوت بود حسین تهی به صورت غیر مستقیم دیس شد. آهنگی دیگر با عنوان "بدو دنبال بازیت" در کارنامه ی کاری گروه تنبه10 وجود دارد.در این آهنگ پرهام سزار و امیرخلوت و ساتراپ حضور دارند که سزار و خلوت مستقیما حسین تهی را دیس کرده اند.

10. یکی دیگر از آهنگ های دیس که جنجالی در رپ پارسی به وجود آورد ، دیس ترک های شاهین نجفی،بیگ بوی و تیکه اندازی هیچکس در آهنگ " انجام وظیفه" بود. این قضیه از جایی آغاز شد که بیگ بوی در یک آهنگ به طور مستقیم شاهین نجفی را دیس کرد. سپس شاهین نجفی در یك دیس بک ضمن به سخره گرفتن بیگ بوی ، به صورت غیرمستقیم اشاره هایی به بهرام و هیچکس به خصوص آهنگ یه مشت سرباز داشت.
پس از دیس بک شاهین نجفی به نام " پیش قاضی و ملق بازی " ، هیچکس در آهنگ انجام وظیفه و در ورس یک با این تکست
"نشسته اونور گود و میگه بکن لنگش" اشاره هایی در جواب شاهین نجفی داشت. بیگ بوی نیز دیس بک به این آهنگ (پیش قاضی و ملق بازی) را منتشر کرد.اخیرا نیز شاهین نجفی با انتشار آهنگی با عنوان " تو ازم بدت میاد " پرونده این قضیه را دوباره باز کرد و به این کش و قوس ها ذوباره دامن زد.

11. آهنگ چالیم || (2) یکی از نمونه های دیس غیرمستقیم در رپ پارسی است. این آهنگ از کمپانی رپلرزه منتشر شد و حاصل همکاری موژان و سامان با حسین بود که با توجه به بازگشت حسین به عرصه رپ یک سورپرایز بزرگ برای رپ پارسی به شمار می آمد. در این آهنگ بخصوص در ورس اول . هیچکس به صورت غیرمستقیم دیس شده است. مدتی بعد ، هیچکس با ارائه ی یک ریمیکس روی آهنگ نفرت از آلبوم همیشگی عرفان به نوعی یک دیس بک غیرمستقیم داد.هم چنین در چندوقت اخیر یکی از اعضای جدید رپلرزه در آهنگی به نام " بیا دیسش کنیم " پیشرو را دیس کرد.

12.و بلاخره ، سراغ یكی از جنجالی ترین دیس های رپ پارسی می رویم كه به جرات میتوانیم بگوییم قوی ترین و به یادماندنی ترین دیس در تاریخ رپ پارسی است و آن آهنگی نیست جز اثر منفی ازپیشرو ، فلاكت ، دیاكو و گنگ من ، كه باز هم این آهنگ گروه زدباری را سوژه ی خودش قرار داده بود . تكست و قافیه بندی این آهنگ به گونه ای بود كه مخاطبین با وجود حرفهای ركیك فراوان باز هم برای شنیدن دوباره آهنگ علاقه زیادی داشتند . كسانی كه در آن آهنگ به یادماندنی حضور داشتند مثل پیشرو و دیاكو ، بعداً هم در آهنگهایی مانند "گروه ما" ، "نابغه ها" و همینطور "صبر كن دختر" ، اشاره هایی را به گروه زدبازی داشتند.

 

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در مورد آهنگ های دیس در رپ پارسی بیان شد ، به صراحت می توان گفت یکی از ارکان و پایه های رپ آهنگ های دیس بوده اند و می توان آنها را در طبقه بندی سبک های رپ فاسی قرار داد؛ آهنگ هایی که می توانند در رپ تنوع و هیجان ایجاد کنند. امیدواریم در آینده آهنگ هایی که با این محوریت منتشر می شوند موجب پیشرفت رپ پارسی شوند و از مشکلات و عیوب رپرها و آهنگ ها بکاهند و به تفرقه و دشمنی نینجامند.

نوع مطلب : مصاحبه های یاس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 7 مرداد 1398 11:55 ب.ظ

Nicely put. Many thanks!
online pharmacies tech school Canadian Pharmacy USA canadian pharmacies shipping to usa canadian pharmacy world drugstore online shopping reviews canadianpharmacyusa24h is it legal canadian pharmacies shipping to usa canadian drugstore canada medications information drugs for sale in uk
دوشنبه 3 تیر 1398 06:25 ق.ظ

Regards! Ample tips!

cialis baratos compran uk precios de cialis generico try it no rx cialis side effects of cialis cialis without a doctor's prescription cialis tablets for sale acquisto online cialis cialis taglich cost of cialis per pill cialis lowest price
یکشنبه 2 تیر 1398 02:26 ب.ظ

Seriously a lot of great tips.
prix cialis once a da cialis authentique suisse generic cialis levitra cialis 200 dollar savings card viagra cialis levitra buy cialis sample pack cialis herbs ou trouver cialis sur le net estudios de cialis genricos cialis tablets
جمعه 31 خرداد 1398 02:53 ب.ظ

This is nicely said. !
cialis 5 mg schweiz cialis 5 mg effetti collateral cialis 5mg prix cialis price in bangalore canadian drugs generic cialis enter site 20 mg cialis cost cialis pas cher paris trusted tabled cialis softabs cialis online napol cialis tablets
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:36 ب.ظ

You mentioned this wonderfully.
cialis canada cialis 5mg cialis venta a domicilio cialis sicuro in linea tadalafil cialis farmacias guadalajara cheap cialis cialis for bph acquistare cialis internet venta cialis en espaa
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:32 ق.ظ

Thanks! Great information.
free generic cialis cialis y deporte tadalafil 20mg callus generic cialis pill online acquisto online cialis estudios de cialis genricos callus tarif cialis france cialis pills boards
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:30 ق.ظ

Many thanks, I like this.
buying cialis overnight cialis 20 mg cost india cialis 100mg cost cialis 30 day sample cialis super acti cialis free trial cialis 20 mg best price buy cheap cialis in uk does cialis cause gout get cheap cialis
شنبه 25 خرداد 1398 12:32 ب.ظ

Great tips. Kudos!
cialis generico milano estudios de cialis genricos side effects for cialis cialis arginine interactio cialis lowest price buying brand cialis online cialis manufacturer coupon cialis sans ordonnance cialis manufacturer coupon cialis australian price
جمعه 24 خرداد 1398 10:25 ب.ظ

Really loads of terrific info.
how to buy cialis online usa cialis herbs cialis generic cialis 5mg can i take cialis and ecstasy safe dosage for cialis online cialis cialis for sale viagra cialis levitra low dose cialis blood pressure
جمعه 24 خرداد 1398 08:16 ق.ظ

You revealed this wonderfully.
acquisto online cialis click now buy cialis brand price cialis best cialis 05 buy generic cialis cialis taglich enter site natural cialis cialis super kamagra cheap cialis acquistare cialis internet
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:50 ب.ظ

Seriously a good deal of very good information.
where to buy cialis in ontario cialis lilly tadalafi cialis uk next day cialis online nederland cialis billig only here cialis pills cialis generique cialis side effects dangers wow look it cialis mexico american pharmacy cialis
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:33 ق.ظ

You explained that superbly!
cialis authentique suisse cialis diario compra prices on cialis 10 mg cialis savings card prescription doctor cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis kamagra levitra chinese cialis 50 mg cialis online venta cialis en espaa
شنبه 18 خرداد 1398 06:05 ق.ظ

I absolutely love your site.. Pleasant colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I'm planning to create my own personal site and would love to know where you got this from or just what the theme is named. Thank you!
جمعه 17 خرداد 1398 06:46 ب.ظ

Amazing stuff. Cheers.
cialis australia org cialis prezzo al pubblico cialis reviews does cialis cause gout cialis for sale cialis canada cipla cialis online cialis super acti cialis generika in deutschland kaufen generic cialis pill online
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:31 ب.ظ

Wonderful postings. Many thanks!
canadian rxlist order canadian prescriptions online canada pharmacies canada rx northwest pharmacies canadian pharmacy viagra brand canadian online pharmacies northwest pharmacies online canadian pharmacies that ship to us most reliable canadian pharmacies
جمعه 16 آذر 1397 12:33 ق.ظ

Incredible quite a lot of beneficial information.
cialis super kamagra buying cialis overnight cialis canada cialis online holland low cost cialis 20mg cialis lowest price does cialis cause gout cialis flussig cialis en mexico precio cialis in sconto
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:05 ق.ظ

Kudos, Good information!
cialis kamagra levitra generic cialis in vietnam cialis 5 mg buy generic low dose cialis overnight cialis tadalafil i recommend cialis generico click here to buy cialis rx cialis para comprar free generic cialis cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 11:46 ب.ظ

This is nicely said. .
cialis generisches kanada we choice cialis uk how to buy cialis online usa canadian cialis cialis en 24 hora cialis 5 mg buy cialis en 24 hora try it no rx cialis walgreens price for cialis buy cheap cialis in uk
سه شنبه 13 آذر 1397 12:46 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
comprar cialis navarr cialis 5mg billiger buy name brand cialis on line generic cialis pill online import cialis tadalafil 5mg canadian drugs generic cialis cialis 10mg prix pharmaci venta cialis en espaa enter site very cheap cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:15 ب.ظ

You definitely made your point!
cialis prices acquisto online cialis cialis 30 day sample cialis 20 mg cut in half cialis usa cost safe site to buy cialis online 40 mg cialis what if i take canadian discount cialis cialis 100mg suppliers generic cialis soft gels
شنبه 10 آذر 1397 12:22 ق.ظ

Terrific postings. Regards!
look here cialis cheap canada only best offers cialis use cialis sans ordonnance cialis daily opinioni cialis generico cialis generisches kanada where do you buy cialis comprar cialis navarr order generic cialis online cialis online nederland
جمعه 9 آذر 1397 01:15 ق.ظ

Beneficial forum posts. Thanks a lot.
click here to buy cialis 200 cialis coupon cialis farmacias guadalajara cialis pills in singapore enter site 20 mg cialis cost cialis generico en mexico cialis efficacit click here take cialis ou acheter du cialis pas cher look here cialis order on line
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:35 ق.ظ

Kudos! Quite a lot of facts.

cialis cost cialis 5 mg scheda tecnica click here to buy cialis viagra or cialis cialis daily dose generic cialis 5mg billiger cialis soft tabs for sale we like it safe cheap cialis we like it cialis price cilas
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:10 ب.ظ

Great facts. Kudos!
bulk cialis we like it cialis price acquistare cialis internet cialis 10mg prix pharmaci best generic drugs cialis we choice cialis pfizer india click here cialis daily uk prezzo cialis a buon mercato achat cialis en itali tadalafil
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:11 ق.ظ

You've made your stand very clearly.!
cialis en 24 hora cialis 5 mg scheda tecnica only now cialis for sale in us prices for cialis 50mg cialis name brand cheap how do cialis pills work cialis generisches kanada rx cialis para comprar prix de cialis can i take cialis and ecstasy
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:18 ق.ظ

You revealed this adequately!
levitra generic levitra online buy generic levitra levitra online levitra online buy levitra online buy levitra 10mg buy levitra 20 mg buy levitra levitra prices
سه شنبه 10 مهر 1397 03:13 ق.ظ

Thank you! I appreciate it!
cialis online dosagem ideal cialis i recommend cialis generico interactions for cialis tesco price cialis buy cheap cialis in uk cialis bula best generic drugs cialis prices on cialis 10 mg cialis cuantos mg hay
یکشنبه 8 مهر 1397 12:49 ق.ظ

Thank you, Ample write ups!

cialis super acti cialis therapie tadalafil cialis super kamagra buying cialis in colombia enter site 20 mg cialis cost cialis generico en mexico deutschland cialis online cialis pas cher paris cialis 30 day sample
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:37 ب.ظ

Wonderful info. Many thanks.
weblink price cialis cialis en 24 hora buy cialis non 5 mg cialis generici online cialis look here cialis order on line cialis kaufen wo brand cialis generic dosagem ideal cialis india cialis 100mg cost
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:26 ب.ظ

Incredible a good deal of amazing data!
viagra cialis levitra buy cialis online generic cialis 20mg uk acquisto online cialis cialis 5mg prix online prescriptions cialis link for you cialis price cialis generico cialis side effects cialis cuantos mg hay
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30