تبلیغات
تبلیغات X

ساعت فیروزه ای آنجلا

یاس رپری برای همه - مقاله گروه زیر زمین
 
یاس رپری برای همه
یاس
                         <                                
درباره وبلاگ

یاس برای تو میخواند
مدیر وبلاگ : محمد شمس
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شنبه 29 تیر 1392 :: نویسنده : محمد شمس

 

گروه زیرزمین مقاله ای در رابطه با بررسی دیس و دیس بک در رپ فارسی ارائه داده که به صورت مفصل به این موضوع پرداخته شده.

به ادامه مطلب بروید

گروه زیرزمین مقاله ای در رابطه با بررسی دیس و دیس بک در رپ فارسی ارائه داده که به صورت مفصل به این موضوع پرداخته شده.

.: مقالهٔ گروه زیرزمین :.

1 - پیدایش آهنگ های دیس در رپ پارسی

تولد رپ پارسی را بایستی با اهنگهایی با مضمون دیس و كل كل و متعاقب آن ، آهنگهای دیس بك در جواب آن ترك ها دانست ،‌ از همان ابتدا كه رپ در ایران شروع به كار كرد و از گوشه و كنار رپرهایی ، در این عرصه به ارائه كار پرداختند،شاهد ارائه آهنگ هایی با مضمون دیس و یا كل كل و یا شاخ بازی از سوی آنها بودیم.

این ترک ها معمولا با توهین و تحقیر رپرهای بزرگ همراه بود و انگیزه از ارائه این نوع تركها نوعی شهرت یا بی ارزش جلوه دادن زحمات فرد یا گروه مورد خطاب بود . معمولا ارائه این نوع تركها از رپرهای گمنام شروع میشد که رپرها و گروه های بزرگ را خطاب قرار میدادند ، که آنها هم با توجه به شرایط ، تصمیم به خواندن یا نخواندن ترک پاسخ (دیس بک) میگرفتند . بعضی مواقع این درگیریها و دیس تركها دنباله دار میشد به طوری که تا 5-6 ترک ادامه پیدا میکرد و در اخر ، یا توسط یك واسطه کدورت ها کنار گذاشته میشد و یا یکی از دو طرف از ارائه دادن ترك بعدی خودداری میکرد.


2 - علت روی آوردن رپرها به آهنگ های دیس

میتوان گفت یكی از علل اصلی روی آوردن رپرها به ارائه دیس ترك ، رسیدن به شهرت است . مسلماً وقتی رپری ترکی حتی با کیفیت پایین پر می كند و یك رپر و یا گروه بزرگ را مورد انتقاد خود قرار میدهد؛به نوعی سعی در این دارد كه به سبب نام آن گروه و یا رپر ، نظر مخاطبین را به آهنگ خود جلب كند و برای یكبار هم كه شده كار خود را به گوش طیف وسیعی از مخاطبین برساند . و به این گونه ، صدای یک رپر کاملا گمنام برای اولین بار توسط حجم وسیعی از مخاطبین شنیده میشود و به تدریج اسمش سر زبانها میافتد و چون این نوع ترکها جنجال برانگیز هم هستند ، از هر نظر میتوانند رپر را وارد جریانی بکنند که خیلی زودتر از زمان عادی او را به شهرت میرساند .

بعضی مواقع هم ممکن است ارائه دیس ترک ها از طرف رپر بزرگی شروع بشود و مشکلاتی که با یک فرد یا عده ای از رپرها دارد را از طریق تكست خود بیان کند ، که این امر ، هم تواناییهای او را در این زمینه و هم نارضایتی وی را به مخاطب مورد نظرش نشان میدهد . در این ترکها رپر از تمام توانایی های خودش استفاده میکنه تا یک ترک حرفه ای بیرون بدهد و از هر جهت طرف مقابل را مورد هجوم عقاید خویش قرار دهد .پس میتوان تفاوت دیس ترك ارائه شده توسط یك رپر بزرگ با یك رپر تازه كار را در كیفیت ارائه شده توسط آنها دانست.

اما یكی دیگر از علل روی آردن رپرها به ارائه دیس ترك ،سن پایین رپرهایی است كه دست به این كار میزنند؛ با توجه به این كه رپ پارسی تقریبا توسط افراد بین 16 تا 20 سال آغاز شد پس تا حدودی مضمون آهنگهایی كه در آن دوره منتشر می شد باید موضوعی در همان سطح فكری می بود كه تقریبا همین گونه هم بود ، یعنی محوریت موضوعی روی ارائه كارهای گنگ ، شاخ بازی و دیس ترك میچرخید كه میتوان باز هم ریشه آن را در رسیدن به شهرت دانست.

یكی دیگر از علل روی آردن رپرها به ارائه دیس ترك ، اختلاف نظر در كار و یا مسائل كاری دیگر دانست،برای مثال رپری تشكلی رو به وجود آورده و اعلام به عضو گیری می كند و رپر تازه كاری برای عضویت در این تشكل اقدام میكند،اما از طرف صاحب تشكل طرد میشود و مورد قبول واقع نمیشود و این امر سبب میشود كه رپر طرد شده ، ارائه دیس ترك به صاحب تشكل را جزء اولویتهای خود قرار دهد.كه این علت ، این روزها بارها مشاهده شده است.


اما علت بعدی كه تقریباً نوپا هم هست ارائه دیس ترك به خوانندگان به اصطلاح رپری بود كه در سبك 8و6 فعالیت میكردند و به دلیل اینكه این سبك بی محتوا و با نام رپ خود را بالا كشیده بود،باعث گله و شكایت خیلی از رپرها چه تازه كار و جوان و چه قدیمی و صاحب سبك قرار گرفت و طی این چند سال شاهد دیس تركهایی كه سوژه آنها اجرا كنندگان سبك رپ 8و6 هستند بوده ایم.


3 - مشکلاتی که دیس و دیس بازی به وجود می آورد

میتوان مشكلاتی كه دیس و دیس بازی به وجود می آورند را از دو زاویه نگاه كرد ، مشكلات كلی ، كه این تركها برای رپ پارسی و جامعه بوجود می آورند و همچنین مشكلاتی كه برای خود رپر بوجود می آورند.

از اولین مشكلاتی كه دیس و دیس بازی در رپ پارسی به وجود آورد ، دستگیری رپرها در دوران اوج دیس بازی و مخصوصا استفاده مكرر از كلمات ركیك و فحش در آهنگ هایشان اشاره كرد كه در همان وادی شاهد دستگیری پیاپی رپرها بودیم ، كه این امر در نوع خودش آسیب هایی را علاوه بر خود رپر به رپ پارسی هم وارد كرد ، اعم از كم كار بودن رپرهای قوی كه دستگیر شده بودند و همچنین زیر منگنه بودن آنها در ارائه كارهایشان ، به طوری كه هنگام ارائه آهنگ ، رپر با محدودیتهایی در انتخاب كلمات در تكست خود داشت.این دستگیری ها حتی به جایی میرسید كه رپر دست از رپ بكشد و به نوعی رپ را برای همیشه كنار بگذارد.

همانطور كه در ابتدا گفته شد رپ پارسی با آهنگهای دیس و گنگ و كل كل شروع شد كه همین موضوع باعث شد در قبال این نوع تركها صدماتی هم به رپ نوپای پارسی و نگاه جامعه به آن ، وارد بشود ، یکی از مهمترین این صدمات ، بد جلوه داده شدن رپ در ذهن عموم جامعه بود ، زیرا این دیس ترک ها با فحش همراه بوده است پس عده ی وسیعی از مردم با تصور اینکه رپ فقط از یك سری ناسزا و حرف ركیك تشکیل شده از آن دوری كردند ، و باعث شد فقط عده ای از جوانان که تعدادشان چندان زیاد هم نبود به سمت این نوع تركها گرایش پیدا کنند که به تدریج آن جوانان هم متوجه ماهیت اصلی رپ واقعی شدند و به رپ از نگاهی دیگر پرداختند. اثرات دیس تركهای سالهای گذشته ، را میتوان همچنان در جامعه امروزی یافت ، بطوری كه همچنان هم عده زیادی از مردم ، رپ را همراه با حرف ركیك میشناسند اما بارغه هایی از امید همچنان در رپ پارسی دیده میشود به گونه ای كه میتوانیم بگوییم نگاههای مثبت زیادی را طی این مدت به خود معطوف كرده است.


4 - آیا دیس خوب و لازم است ؟

با وجود اینكه در موضوع بالا به مشكلاتی كه دیس در رپ پارسی بوجود می آورد ، اشاره كردیم ولی به هر حال ، دیس ترك جزئی از رپ محسوب میشود و تا حد زیادی هم نمیتوان آن را از رپ جدا كرد و حتی در خیلی از اوقات این نوع تركها باعث به وجود آمدن حواشی جذاب برای مخاطبین و دنبال كردن این حواشی از سوی آنها همراه است .
اگر بخواهیم به دیس تركها ، به دید یك منتقد نگاه كنیم می توانیم این نتیجه را بگیریم كه همیشه هم این تركها به رپ پارسی آسیب نمیرساند بلكه می تواند در بعضی اوقات مثمر ثمر هم واقع شود و اثرهای مثبتی هم روی روند كار رپرها بگذارد.برای مثال رپری در آهنگی از نوع رپ كردن ، چند رپر یا رپری انتقاد میكند این كار در صورتی كه به طور مناسب انجام شده باشد و فرد مورد خطاب جنبه ی انتقاد پذیری داشته باشه می تواند تاثیر مثبتی از آن دیس ترك بگیرد و از ادامه دادن آن حركت و یا كاری كه از او انتقاد شده امتناع كند ، همانطور كه در این چند وقت اخیر بعد از اعتراضهای شدیدی كه به اجرای سبك 8و6 در رپ شد ، مدتی هست كه شاهد كم كار شدن اجرا كننده های این سبك با اسم رپ شدیم و آنطور كه حال و هوای این روزهای رپ پارسی نشان میدهد ، خود این اجرا كننده ها هم به تنفر اهالی واقعی رپ و كسانی كه سواد علمی این سبك موسیقی را دارند پی بردند .


5 - معنی لغوی دیس ؟

اگر به لغت نامه ی انگلیسی سری بزنیم به لغاتی بر میخوریم که با dis شروع میشوند که عمدتا وجودشان در یك واژه آن را منفی میکنند . مثلا disable که متضاد کلمه ی able است و یا disability / ability ، dis qualified / qualified و ... كه با توجه به این لغات میتوانیم متوجه بشویم که دیس معمولا نقش منفی ساز و یا ضدیت را در لغات انگلیسی برعهده دارد . پس با این تعابیر دیس ترک یعنی ترک بر ضد یا علیه ، که با توجه به مفهومی که ما از قبل از آن پیش زمینه داریم به معنای ترکی است که علیه یک ترک دیگر ، فرد یا گروهی خوانده میشود .


6 - انواع دیس (مستفیم . غیر مستقیم)

میتوانیم دیس تركها را از نظر مخاطب به دو دسته تقسیم كنیم ،بعضی از ترکها به طور کاملاً مستقیم فرد خاصی را مورد خطاب خود قرار میدهند که نام فرد در آهنگ كاملاً صریح بیان میشود که معمولا این نوع ترکها احتمال بیشتری برای شروع درگیریهای لفظی و متعاقب آن ارائه دیس بک وجود دارد؛ که مثال بارز این نوع دیس آهنگ اثر منفیی هست .

اما نوع دیگر دیس تركها این است كه رپر به طور غیر مستقیم و پشت پرده حرفهایی را بیان میكند که معمولا برای درك این نوع دیس ها ، شنونده بایستی در جریان كامل رپ و اتفاقات آن باشد و به نوعی این دیس ها شنونده حرفه ای عرصه رپ را می طلبد و اگر به این گونه نباشد و شنونده غیر حرفه ای باشد مفهوم و منظور خواننده را به هیچ عنوان متوجه نمیشود. این نوع دیس ترکها به قدرت تكست و لحن رپر به شدت بستگی دارد و میتوان هنر یك رپر را در همین دیس تركها متوجه شد.از این نوع دیس تركها به وفور در رپ پارسی شنیده شده و میتوانیم بگوییم در كارنامه هر رپر شاخصی ، این گونه تركها(دیس غیرمستقیم) وجود دارد.


7 - نمونه هایی از دیس در رپ پارسی و دلایل آن

دیس ترکهایی كه تا به امروز در رپ پارسی چه بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم منتشر شده بسیار بوده كه در اینجا به چند تا از جنجال برانگیز ترین آنها اشاره میکنیم :

1. دیس صامت 1 و 2 توسط ساسی مانکن که از اسم آن هم متوجه میشویم كه اشاره به تشكل صامت بود . ساسی مانكن در ابتدا با سروش هیچکس رابطه دوستانه ای داشته ، اما بعد از اینکه در امتحان ورود به صامت پذیرفته نشد تصمیم به ارائه دیس ترك علیه صامت و به خصوص رضا پیشرو گرفت .

2. دیس ترک پیشرو و داریا و فینچر به گروه زدبازی . این ترک تقریبا به علت معروفیت منتشر شد . در آن زمان که زدبازی به معروفیت رسیده بود و تقریبا جز بهترین ها بود ؛ فینچر و داریا که از قبل هم با زدبازی مشکل داشتند تصمیم به ارائه دیس علیه زدبازی گرفتند که بعد از انتشار آن ترك ، گروه زدبازی هم سكوت نكرد و دیس بکی را در جواب آن دیس ترك منتشر كرد.

3. دیس ترک 051 (ابلیس و رپرهای مشهد) به صامت . میتوانیم بگوییم داستان این دیس ترك از این قرار است كه اولین اهنگای رپ پارسی به صورت زیر زمینی و با كیفیت پایین توسط حسین (ابلیس سابق) بیرون آمد ولی به طور جدی از طرف حسین رپ دنبال نشد اما از طرفی دیگر سروش هیچکس رپ را با انگیزه و كیفیت بالاتر در ضبط كارها پی گرفت و به انتشار مداوم كارهای خود در فضای اینترنت پرداخت ؛ همین امور سبب شد كه هیچكس خودش را پدر رپ فارس معرفی كند؛ این موضوع سبب شد حسین كه خود را از سروش عقب تر دیده ، به ارائه دیس علیه سروش اقدام كند . پس از مدتی حسین متوجه این قضیه شد که برای پیشرفت رپ و حتی معروفیت به همکاری نیاز هست ، پس با سروش متحد شدند و پس از مدتی اهنگ تو مستی را منتشر كردند .

4. یكی دیگر از قدیمی ترین دیس تركهای رپ پارسی ، دیس ترك حسین ابلیس به نام "كتری رو گاز" بود كه به گروه "ته تری گاز" كه طیب آن زمان در آن فعالیت میكرد اشاره داشت.

5. در ادامه میتوانیم به تعدادی از آهنگهای گروه زدبازی اشاره كنیم كه در آهنگهایشان تاكید زیادی بر این داشتند كه از بقیه رپرهای هم دوره ی خود برتر هستند و در خیلی از كارهای این گروه كه تا به حال منتشر شده شاهد سبك گنگ و كل كل بودیم.

6. از جمله كسانی كه از ابتدای فعالیتش ، آهنگهایی با مضامین دیس در كارنامه كاری اش به چشم میخورد شاهین فلاكت بود كه با تركهایی به نام "بد خواه" و "جنگ خیابونی" سروصدای زیادی به پا كرد و بعد از این دو ترك ، تركی قویتر به نام "ما آماده ایم" به همراه پوریا فستر از او منتشر شد كه ماهیت این ترك، دیس بك به آهنگ "پس لاشخور نباش" اعضای صامت بود.

7. در این سالها شاهد دیس تركهایی از گروه جنجال بودیم كه یكی از این دیس تركها ،به گروه زدبازی بود كه بعد از انتشار آن ، در اقدامی جالب مهراد هیدن به تنهایی در تركی با اینرو و اوتروی جی جی پاسخ دیس این گروه را دادند كه به نوعی آن دیس بك، مخاطبان رپ را یاد دیس بك زدبازی كه در آن هیدن اینترو و اوترو ، و ویلسون به تنهایی كار را اجرا كرده بود انداخت.

8. وقتی از دیس در رپ پارسی یاد میشود بی شك نام حسام استپس در ذهن مخاطبین یادآور میشود ، كه در بین آهنگهای بیشمارش تعداد زیادی هم دیس ترك مشاهده می شود كه از معروفترین آنها میتوانیم به دیس هیچكس و امیر تتلو اشاره كرد كه به طور مستقیم ، استپس این خواننده ها را مورد انتقاد خود قرار داده است.همچنین او در آهنگی به نام "حق مطلب" اشاره ای به یاس داشته است.شاید این آهنگها هركدام در زمان خودشان مورد توجه مخاطبین قرار گرفته باشد ولی در حال حاضر ، مخاطب و طرفدار چندانی به غیر از خود حسام استپس ندارند.

9. گروه تن به 10 هم از همان ابتدا كه شروع به كار كرد ، آهنگهایی با مضمون دیس از آنها دیده می شد به طوری كه در آهنگی به طور مستقیم هیچكس را دیس كردن و بعد از آن تقریبا سبك كارهای این گروه متفاوت شد ، تا این اواخر كه امیر خلوت به گروه آنها پیوست ، باز هم موضعی در مقابل دو نفر از اعضای قدیمی رپ پارسی یعنی امیر تتلو و حسین تهی گرفتند كه این موضع در چند آهنگ به طور مستقیم و غیر مستقیم مشاهده شد ؛ هم چنین در آهنگی به نام "راهمون جداس" که حاصل همکاری شارلاتان و امیرخلوت بود حسین تهی به صورت غیر مستقیم دیس شد. آهنگی دیگر با عنوان "بدو دنبال بازیت" در کارنامه ی کاری گروه تنبه10 وجود دارد.در این آهنگ پرهام سزار و امیرخلوت و ساتراپ حضور دارند که سزار و خلوت مستقیما حسین تهی را دیس کرده اند.

10. یکی دیگر از آهنگ های دیس که جنجالی در رپ پارسی به وجود آورد ، دیس ترک های شاهین نجفی،بیگ بوی و تیکه اندازی هیچکس در آهنگ " انجام وظیفه" بود. این قضیه از جایی آغاز شد که بیگ بوی در یک آهنگ به طور مستقیم شاهین نجفی را دیس کرد. سپس شاهین نجفی در یك دیس بک ضمن به سخره گرفتن بیگ بوی ، به صورت غیرمستقیم اشاره هایی به بهرام و هیچکس به خصوص آهنگ یه مشت سرباز داشت.
پس از دیس بک شاهین نجفی به نام " پیش قاضی و ملق بازی " ، هیچکس در آهنگ انجام وظیفه و در ورس یک با این تکست
"نشسته اونور گود و میگه بکن لنگش" اشاره هایی در جواب شاهین نجفی داشت. بیگ بوی نیز دیس بک به این آهنگ (پیش قاضی و ملق بازی) را منتشر کرد.اخیرا نیز شاهین نجفی با انتشار آهنگی با عنوان " تو ازم بدت میاد " پرونده این قضیه را دوباره باز کرد و به این کش و قوس ها ذوباره دامن زد.

11. آهنگ چالیم || (2) یکی از نمونه های دیس غیرمستقیم در رپ پارسی است. این آهنگ از کمپانی رپلرزه منتشر شد و حاصل همکاری موژان و سامان با حسین بود که با توجه به بازگشت حسین به عرصه رپ یک سورپرایز بزرگ برای رپ پارسی به شمار می آمد. در این آهنگ بخصوص در ورس اول . هیچکس به صورت غیرمستقیم دیس شده است. مدتی بعد ، هیچکس با ارائه ی یک ریمیکس روی آهنگ نفرت از آلبوم همیشگی عرفان به نوعی یک دیس بک غیرمستقیم داد.هم چنین در چندوقت اخیر یکی از اعضای جدید رپلرزه در آهنگی به نام " بیا دیسش کنیم " پیشرو را دیس کرد.

12.و بلاخره ، سراغ یكی از جنجالی ترین دیس های رپ پارسی می رویم كه به جرات میتوانیم بگوییم قوی ترین و به یادماندنی ترین دیس در تاریخ رپ پارسی است و آن آهنگی نیست جز اثر منفی ازپیشرو ، فلاكت ، دیاكو و گنگ من ، كه باز هم این آهنگ گروه زدباری را سوژه ی خودش قرار داده بود . تكست و قافیه بندی این آهنگ به گونه ای بود كه مخاطبین با وجود حرفهای ركیك فراوان باز هم برای شنیدن دوباره آهنگ علاقه زیادی داشتند . كسانی كه در آن آهنگ به یادماندنی حضور داشتند مثل پیشرو و دیاكو ، بعداً هم در آهنگهایی مانند "گروه ما" ، "نابغه ها" و همینطور "صبر كن دختر" ، اشاره هایی را به گروه زدبازی داشتند.

 

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در مورد آهنگ های دیس در رپ پارسی بیان شد ، به صراحت می توان گفت یکی از ارکان و پایه های رپ آهنگ های دیس بوده اند و می توان آنها را در طبقه بندی سبک های رپ فاسی قرار داد؛ آهنگ هایی که می توانند در رپ تنوع و هیجان ایجاد کنند. امیدواریم در آینده آهنگ هایی که با این محوریت منتشر می شوند موجب پیشرفت رپ پارسی شوند و از مشکلات و عیوب رپرها و آهنگ ها بکاهند و به تفرقه و دشمنی نینجامند.

نوع مطلب : مصاحبه های یاس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:00 ق.ظ

You expressed that very well.
buying viagra online forum best place buy viagra online viagra professional buy sildenafil citrate online viagra from pharmacy can you buy viagra at cvs can you buy viagra at cvs buy viagra cheap uk buy viagra discount generic viagra uk online
یکشنبه 21 مرداد 1397 10:37 ب.ظ

Whoa many of helpful material.
il cialis quanto costa cialis wir preise comprar cialis 10 espa241a cialis australia org american pharmacy cialis cialis patent expiration cialis savings card prezzo di cialis in bulgaria cialis 10 doctissimo generic cialis tadalafil
شنبه 22 اردیبهشت 1397 02:09 ق.ظ
кредит на карту срочно без отказа 24 часа
кредит онлайн на карту круглосуточно украина без отказа
займ на карту 24
кредит займ на карту украина
взять кредит на карту без отказа украина
кредит без відмови онлайн
оформить займ на карту срочно круглосуточно
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:47 ب.ظ

Thanks a lot! Numerous forum posts!

cialis preise schweiz low dose cialis blood pressure does cialis cause gout callus cialis generico en mexico cialis generika cialis dosage recommendations cialis herbs cilas prezzo di cialis in bulgaria
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:28 ق.ظ

Regards! Good information!
uk viagra online can i buy viagra uk pharmacy online viagra buy viagra uk how to buy cheap viagra prescription viagra uk get viagra online prescription get viagra online buy viagra sildenafil buy online viagra uk
جمعه 17 فروردین 1397 07:12 ب.ظ

Regards! Wonderful stuff.
cialis sans ordonnance cialis en 24 hora buy cialis cheap 10 mg cialis 20mg preis cf cialis 20 mg canadian cialis tadalafil cialis 10 doctissimo prices for cialis 50mg generic cialis review uk
یکشنبه 27 اسفند 1396 10:15 ب.ظ

You reported it perfectly.
cialis flussig cialis diario compra when can i take another cialis the best choice cialis woman prescription doctor cialis low cost cialis 20mg only here cialis pills we choice free trial of cialis how much does a cialis cost cialis dosage amounts
شنبه 1 مهر 1396 03:39 ب.ظ
Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day.
It's always useful to read content from other writers and practice something from other web sites.
یکشنبه 26 شهریور 1396 07:05 ب.ظ
Heya this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG
editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding experience so
I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!
دوشنبه 16 مرداد 1396 09:34 ب.ظ
I am extremely impressed along with your writing talents as well as with
the structure in your blog. Is this a paid subject matter or did you modify
it yourself? Either way stay up the excellent high quality writing, it's rare to see a nice weblog like this one today..
جمعه 13 مرداد 1396 08:56 ق.ظ
I'm not sure where you are getting your information,
but great topic. I needs to spend some time learning
much more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for
this information for my mission.
سه شنبه 3 مرداد 1396 08:40 ب.ظ
Excellent beat ! I would like to apprentice while
you amend your site, how could i subscribe for a blog site?
The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept
جمعه 25 فروردین 1396 09:54 ق.ظ
Excellent way of explaining, and fastidious post to obtain data concerning
my presentation topic, which i am going to convey in academy.
یکشنبه 20 فروردین 1396 04:58 ب.ظ
Quality articles is the crucial to interest the users
to pay a visit the website, that's what this web page is providing.
یکشنبه 20 فروردین 1396 06:30 ق.ظ
When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each
time a comment is added I get 4 emails with the exact same
comment. There has to be a way you are able to remove me from that service?

Appreciate it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر